TOPlist

Světelné dekorace

Nádherně ozdobené a rozsvícené ulice měst jsou jasným signálem nastupujícího adventu. Je to doba, kdy jsou dny krátké, šero se nenápadně plíží krajinou již v časném odpoledni. Právě světlo má přitom v předvánoční době důležitou symbolickou úlohu. Ať již jde o světlo hvězdy, za kterou kráčeli mudrcové, aby se poklonili právě se narodivšímu Ježíši, nebo o světlo vánočního stromečku či svící na adventním věnci.

Světelné vánoční dekorace jsou neodmyslitelnou součástí Vánoc zejména několik posledních desetiletí. Můžeme je rozdělit na světelné dekorace pro venkovní osvětlení a světelné vánoční dekorace do interiéru.

V době adventu se do vánočního hávu ponořují centra měst, obchodní střediska, hotely a restaurace, komerční a firemní budovy, výlohy obchodů i rodinné domy. U specializovaných firem můžete světelné vánoční dekorace nakoupit nebo si je nechat i odborně nainstalovat. Na trhu jsou k dispozici světelné řetězy, girlandy, závěsy či krápníky. Vybírat můžeme, zda chceme světla s čirými, bílými nebo barevnými žárovičkami, ty navíc mohou blikat (některé naprogramované dekorace dokáží vytvářet i zajímavé efekty) či trvale svítit. Trendem se stává osvětlení z LED diod, které se vyznačuje dlouhou životností a menší spotřebou energie. Nezapomeňte, že pro venkovní výzdobu lze použít výhradně světelné dekorace určené pro exteriéry (venkovní použití). Tato informace musí být součástí výrobku – na obalu a v návodu.

Ze světelných vánočních dekorací do interiéru musíme na prvním místě zmínit osvětlení na stromeček. Klasické svíčky, které vykouzlí neopakovatelnou atmosféru, postupně nahrazují svíčky elektrické, případně nejrůznější lucerničky a vánoční světýlka. Ta si lidé zvykli dávat i do oken, případně jimi můžeme ozdobit garnýže apod.

Při nákupu světelných vánočních dekorací pečlivě dbejte na to, co a od koho kupujete. Na trhu se pravidelně objevují levné elektrické vánoční dekorace většinou dovážené z Asie, které nesplňují místní normy. V lepším případě pak můžete Vánoce prožít bez “světýlek”, v horším případě může hrozit úraz elektrickým proudem nebo dokonce požár.